Коментує експерт: причини та наслідки необґрунтованого прийому препаратів
Приймаєте вітаміни? Вірите, що "аскорбінка" допомагає при застуді, а під час вагітності потрібно "підстрахуватися" і пити те саме, що і подруга? Замовили купу баночок на iHerb за порадою блогера? Які існують причини та наслідки необґрунтованого прийому препаратів? На ці та інші питання відповідає в своїй авторській колонці Юлія Яроцька — акушер-гінеколог.
Хоча я працюю з пацієнтами вже 20 років, вони, як і раніше, мене дивують. Розповім саме про такий випадок.
Я завжди питаю пацієнток: "Чим хворіли та хворієте?" і, як правило, отримую відповідь — "Та нічим особливим". Потім ставлю наступне запитання, про те, які препарати жінка приймала до і під час вагітності. Це питання отримує відгук, і поступово ми доходимо до суті перенесених хвороб.
Отже, в цьому випадку пацієнтка повідомила, що приймає 7 (!) препаратів одночасно: препарат заліза, заспокійливе, Магне В6, канефрон, полівітамінний препарат, препарат для печінки й аспірин.
Детально ми поговорили про кожен і про те, чому на даному етапі вони не потрібні. Ми розпрощалися, задоволені одна одною.
Минув тиждень, пацієнтка написала, що дільничний лікар не радить їй скасовувати всі ці препарати. Аргументи такі: канефрон — від солей в сечі, препарат для печінки — обов'язковий, а полівітаміни та Магне В6 — не завадять.
Ось тільки про ризики поліпрагмазії або поліфармації лікар не повідомив цій жінці, і тому про них хочу поговорити я.
Поліпрагмазія — це одночасне призначення пацієнту понад 5 різних препаратів. Звичайно, в деяких випадках це необхідно, наприклад, важким пацієнтам у відділенні інтенсивної терапії.
Призначення такої кількості препаратів призводить до міжлікарських взаємодій, виникнення лікарських реакцій різної тяжкості. При прийомі до 5 препаратів частота реакцій становить 5%, при 6 — збільшується до 25%! При призначенні 10 препаратів частота сягає 100%.
Приклад: пацієнтка приймає препарати, які знижують тиск, одночасно терапевт призначає нестероїдні протизапальні засоби. В результаті у пацієнтки розвинувся ішіас (біль по ходу сідничного нерва). Це лікарське поєднання небажане, оскільки НПЗП пригнічують антигіпертензивний ефект і артеріальний тиск починає підвищуватися.
В організмі відбуваються тисячі біохімічних процесів з індивідуальними особливостями, які залежать від генетики, харчування, факторів навколишнього середовища. Передбачити тяжкість лікарських реакцій неможливо. Найбільш схильні до ризику групи — діти до року, вагітні та люди похилого віку. Для них наслідки поліпрагмазії можуть бути дуже важкими.
У рекомендаціях з клінічної фармакології є такий пункт: при призначенні 5 і більше препаратів необхідна консультація фармаколога. Знали про це? Напевно, ні.
Дуже хочу, щоб мене почули, і пацієнти, і лікарі. Буду рада зворотному зв'язку від читачів.
Але ще одне питання потребує уваги: чому пацієнти з такою готовністю п'ють величезну кількість препаратів?
Аскорбінка або БАД? Хто змушує нас купувати непотрібні препарати
Очевидно, в будь-які часи люди були схильні "перестраховуватися" і "для профілактики" вживати більше препаратів, ніж необхідно. А ось шалена популярність вітамінів виникла завдяки конкретним людям.
Розповім історію Лайнуса Полінга, американського хіміка і двічі Нобелівського лауреата. Цей вчений в середині XX століття став пропагувати прийом вітаміну C. Полінг написав книгу, де стверджував, що прийом вітаміну C і інших антиоксидантів у великих дозах нібито сприяє лікуванню від безлічі хвороб, включаючи рак. 1-2 грами аскорбінової кислоти — і немає хвороб, що може бути простіше?
Попри те, що теорія була спростована, численні реальні дослідження підтвердили неефективність методів Полінга для лікування людей, в суспільстві закріпилося переконання, що додатковий вітамін C необхідний кожному.
Минуло 50 років, і зараз вітаміни й БАДи різних мастей рекламують блогери. На жаль, їх підписники не усвідомлюють, що лідери думок укладають контракти з магазинами з продажу препаратів і отримують гроші за рекламу.
Багато з цих коштів мають недоведену ефективність, не принесуть користі або навіть нашкодять. Але сила маркетингу — величезна, і ось ви вже наповнюєте "кошик" на сайті БАДами, не забуваючи використати промокод від блогера.
В одній із серій ситкому "Теорія великого вибуху" дивак-вчений Шелдон Купер розкритикував сусідку Пенні, коли та потягнулася за баночкою вітамінів в супермаркеті.
"Звичайно, бувають потреби в мультивітамінах, але в таких кількостях тіло їх буде просто перетравлювати. Те, що ти купуєш — це інгредієнти для вельми дорогої сечі ".
І, мабуть, дорога сеча — відносно нешкідливий результат вживання препаратів.
Дорогі пацієнти, любіть себе, прислухайтеся до тих, хто оперує аргументами доказової науки, і не давайте нікому собою маніпулювати. Будьте здорові!
Читайте також: Не тільки красиво, але й зручно: як підібрати бюстгальтер і не нашкодити своєму здоров'ю