Гігієна насамперед: як чистити зуби з брекетами? (+рекомендації стоматолога)

Здоров'я

Катерина Грисюк

Журналістка

Отже, ви поставили брекети, зробили важливий крок до гарної посмішки. Але що буде далі, залежить від дотримання гігієни. Про те, як чистити зуби у брекетах, ми поговорили зі стоматологом-ортодонтом Анною Ракшею.

Як чистити брекети: основні рекомендації та пристосування

Ортодонтичне лікування потребує співпраці лікаря та пацієнта. А якщо вирівнювання зубів проводиться дитині, то за тим, наскільки правильно та регулярно вона їх чистить, необхідно стежити батькам.

Залишки їжі, особливо солодкої, служать чудовим середовищем для розмноження бактерій. Утворюється наліт, зубний камінь та карієс. Іноді коли уражених зубів багато, конструкцію знімають, лікують карієс, а потім знову ставлять брекети. Тому краще одразу, ще до встановлення конструкції, з'ясувати, як чистити зуби, коли стоять брекети. Лікування обійдеться дешевше.

Для догляду за зубами з брекетами вам знадобиться:

  • ортодонтична зубна щітка;

  • паста (без абразивів, що не відбілює, з кальцієм та фтором);

  • йоржики для проміжків між зубами;

  • іригатор;

  • ополіскувачі.

Про іригатор скажемо окремо. Він дуже корисний для тих, хто проходить ортодонтичне лікування, оскільки під великим струменем води всі бактерії, наліт та залишки їжі змиваються.

Користуватися потрібними пристроями вас навчить ортодонт.

Що не можна із брекетами?

Забудьте про жувальну гумку

Конструкція може відклеїтись.

Морозиво

Перепади температур погано впливають на ортодонтичну дугу та клей. Тому не варто, наприклад, їсти їжу прямо з холодильника або пити занадто гарячу каву.

Ірис

Причини ті ж, що й у випадку із жувальною гумкою.

В іншому все досить просто. М'ясо можна, фрукти, овочі. Але все, що досить тверде та жорстке, розрізайте на шматочки, подрібнюйте на тертушці тощо. Жорстке м'ясо краще варити чи смажити довше, робити з нього котлети, фрикадельки.

У перші дні, коли вам тільки встановили брекети, ви відчуватимете дискомфорт і навіть помірний біль. Їжте йогурти, молочні каші, супи-пюре. Незабаром усі неприємні відчуття пройдуть. Ви побачите позитивні зміни у своїй посмішці.

Якщо брекети встановили у дорослому віці, то для виправлення прикусу може знадобитися 2 роки. Зуби рухаються повільніше, ніж у підлітків. На швидкість їхнього переміщення також може впливати вагітність.

Після зняття брекетів колір зубної емалі може бути неоднорідним. У цьому випадку лікар запропонує спеціальну ремінералізуючу терапію. Використовуються спеціальні препарати із фтором. Білі плями стоматолог відполірує, нанесе спеціальний лак.

Використання іригатора зведе ризик появи білих плям після зняття брекетів до мінімуму.

Коли вам буде встановлено ретейнер, переднім зубам також потрібна особлива увага. Необхідно стежити, щоб під ним не було карієсу. Але процес догляду за ритейнером набагато простіший, ніж за брекетами. Якщо не носити його або знімну капу, зуби можуть знову стати неправильно, у колишнє своє положення.

Покрокова інструкція: як правильно чистити зуби у брекетах

  1. Очистити передню поверхню зубів та брекетів V-подібною щіткою. Рухи: спочатку кругові, потім вертикальні.

  2. Почистити ділянки між яснами та брекет-системою.Приділити увагу очищенню дуги та гачків.

  3. Далекі зуби та передні поверхні необхідно обробити пучковою щіткою.

  4. Використовуйте щітки та йоржики з м'якою щетиною.

Все це потрібно робити 3 рази на день і з ентузіазмом, оскільки результат вас безперечно порадує.

Професійне чищення зубів необхідно робити кожні два місяці.

Якщо брекет відклеївся, відвідайте лікаря якнайшвидше. Це важливо, оскільки весь час, поки ви ходите без одного брекету, система працює не так ефективно.

Якщо зуб болить, змінив колір, варто відвідати стоматолога. Лікування карієсу проводять і за наявності брекетів! Оскільки наліт накопичується швидше, то руйнація емалі також прискореними темпами, так що відкладати не варто. Лікар відклеїть брекет і поставить пломбу, у разі потреби пролікує канали.

Важливо! Вся інформація медичної тематики, яка опублікована на сайті HOCHU.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Індивідуальну програму ортодонтичної корекції, поради з гігієни та щодо можливих обмежень вам надасть ваш ортодонт. Тільки він знає особливості саме вашого прикусу, емалі, стан ясен.

Також дивіться відео до теми: