Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози: мамолог розповів, як вберегти себе від цієї хвороби

Здоров'я

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Починаючи з 2005 року кожне 20 жовтня в Україні відзначають Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. На жаль, ця хвороба лідирує серед онкологічних захворювань у жінок, становлячи близько 16% всіх випадків онкології. Чи існують способи запобігти раку молочної залози? Розповідаємо в нашому матеріалі.

На порталі isida.ua зазначають, що в Україні щорічно фіксується приблизно 16 тисяч раку молочної залози. Більшість з них — на пізній стадії.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

На жаль, сьогодні не існує достатньо ефективних, науково підтверджених методів профілактики раку молочної залози. Хоча правильне харчування, активний спосіб життя, відмова від шкідливих звичок і зниження рівня стресу безперечно сприяють зменшенню ризику розвитку цього виду раку у жінок, аналогічно до ризиків інших захворювань, таких як серцево-судинні хвороби, наразі їх неможливо назвати надійними методами профілактики раку. Про це говорить лікар  Ігор Звєрєв.

Однак своєчасне звернення до спеціаліста дає можливість виявити рак молочної залози на ранній стадії. В такому випадку шанси на повне одужання сягають 96%.

Важливим є самообстеження молочних залоз. Це можна робити самостійно вдома. Як? Розповіла виданню  tsn.ua  мамолог Світлана Юріївна Навроцька.

Самообстеження молочних залоз передбачає систематичну перевірку грудей на наявність змін. Найкращим часом для цього є щомісячна перевірка після закінчення менструації — період від 5-го до 12-го дня менструального циклу. Бажано проводити цю процедуру щомісяця в один і той самий день циклу, наприклад, на 7-й день. Якщо ваш менструальний цикл нерегулярний, то самообстеження грудей слід проводити після завершення поточної менструації та відсутності болю чи набухання в молочних залозах.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

1. Зніміть бюстгальтер і станьте перед дзеркалом у добре освітленій кімнаті, руки повинні опускатися вздовж тулуба. Перш ніж почати самообстеження, оцініть зовнішній вигляд обох молочних залоз. Сильне відхилення, набряк, шкірне втягнення або зміщення молочної залози не є нормою. А маленька асиметрія, яка була раніше, зазвичай не є причиною паніки.

2. Зверніть увагу на стан шкіри. Вона не повинна бути червоною, зморщеною, лущитися або свербіти. Якщо з'явилися висипи, подібні до "лимонної кірки", ями або вузли — це "тривожні" дзвіночки.

3. Стисніть соски двома пальцями та промасажуйте шкіру навколо них за годинниковою стрілкою. Нормальний сосок має мати рівне світло-рожеве або темно-коричневе забарвлення. Область навколо соска повинна мати чіткий і рівний контур. Свербіж, зморщена шкіра, наявність корок, тріщин або виразок, виділення будь-якого кольору або біль при стисканні — небажані симптоми.

4. Підніміть руку вгору і зігніть лікоть. Використовуючи подушечки пальців протилежної руки, промасажуйте тканини молочної залози. Почніть з повільних кругових рухів на зовнішньому шарі шкіри та поступово переходьте до глибоких тканин молочної залози. Рухайтеся від ключиці до нижньої реберної дуги та від центру грудної клітки до пахвових западин. Під час масажу обережно перевіряйте наявність утворень під шкірою і стан лімфатичних вузлів під пахвами. Вузли не повинні бути збільшеними, болісними під час натискання або підняття руки.

5. Повільно підніміть обидві руки вгору. Груди повинні підійматися вгору без болю та залишатися симетричними.

6. Після огляду перед дзеркалом продовжте обстеження лежачи. Під молочні залози можна підкласти валик або подушку, а руку підняти за голову, зігнувши в лікті. Подушечками пальців іншої руки масажуйте молочні залози та рухайтеся за спіраллю від пахви до соска. Ви можете поділити груди на уявні квадрати і обстежити кожен квадрат по черзі, рухаючись вниз.

Варто пам'ятати, що ранні стадії раку молочної залози можуть проходити без будь-яких симптомів та не завдають жінкам незручностей. До того ж самообстеження — це не панацея. Виявити ранні стадії раку молочної залози можна лише завдяки спеціальним методам обстеження: ультразвуковому дослідженню молочних залоз у жінок до сорока років та мамографії раз на півтора-два роки у жінок після сорока.

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також раніше ми розповідали, що робити, якщо в вас швидко падає зір. Не пропустіть поради спеціаліста, які допоможуть зупинити цей процес.