Таїнство Хрещення Ісуса у річці Йордан у віці 30 років - велике християнське свято. Воду, освячену у цей день зберігають протягом року. Вважається, що вона здатна допомагати при хворобах і має цілющі властивості. Не забувайте вітати один одного з святом і бажайте всього якнайкращого.
Хрещення Господнє — останнє зі свят різдвяного циклу. Напередодні Святвечора готували вечерю, головною стравою на столі була голодна кутя, а сьогодні прийшли до храму помолитися за мир, здоров'я, добробут й освятити воду. Люди вірять, що вона здатна зцілювати, надати сили та вберегти від лиха. А ще українці у цей день прагнуть зануритися в ополонку, щоб вода змила всі гріхи. Що думає церква та лікарі з приводу купання у крижаній воді, розповідаємо далі.
Головною традицією є водне хрещення. Вода з давніх часів освячувалася в криницях і джерелах, а якщо не було такої можливості, то в стінах храму. Цей обряд зберігся до наших днів. Священник опускає в спеціальну ополонку хрест. Ополонка називається «йордань», а освячена в ній вода – «велика агіаса», що означає «велика святиня». Віряни впевнені, що ця вода є такою ж чудодійною і святою, як і вода Йордану, в яку входив Ісус.
Чи призводить пірнання в ополонку до духовного очищення на думку церкви:
У ПЦУ заявили, що обмивання в ополонці на Водохреще не призводить до духовного очищення і не "звільняє" від гріхів, жодного церковного припису для звершення такого дійства немає і, як стверджують дослідники, в українського народу воно не мало такого широкого поширення.
"Дуже важливо розуміти суть християнського свята і не плутати його з модою, традиціями, народними віруваннями, тим більше – із забобонами чи марновірством", - наголошують у церкві. Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір для кожного. Головне – не перетворювати таке купання на якийсь магічний ритуал, привід до пияцтва, гордості чи осудження ближнього", - підсумували у церкві.
Священник Православної Церкви України – отець Дмитрій Сагатий зазначив, що якщо один раз в рік, не заходячи в храм, пірнути в крижану воду, гріхів не змиєш.
Кому можна пірнати в ополонку на думку лікарів:
У Міністерстві охорони здоров'я України наголошують: занурюватися в крижану воду можна лише цілком здоровим людям.
Вважається, що купання в ополонці здатне зробити людину здоровішою, проте в МОЗ застерігають: різке занурення у холодну воду може викликати погіршення самопочуття: запаморочення, блювання, шум у вухах, аритмію, спазм коронарних артерій, рефлекторну зупинку серця, судоми навіть у абсолютно здорової людини. Тож лікарі радять перед пірнанням загартовуватися заздалегідь.
Одноразове купання в ополонці навряд чи оздоровить вас, навпаки - купання в крижаній воді без підготовки може стати причиною проблем зі здоров’ям. В МОЗ зазначають, що перед заходом у воду варто провести інтенсивну розминку і не занурюватися різко. Занурення з головою категорично не рекомендується – організм може різко охолодитися.
Для здорових людей час перебування у крижаній воді - 3-5 секунд. Загартовані можуть збільшити час до 2 хвилин. Не зігрівайтеся за допомогою алкоголю, адже такі напої сприяють розширенню периферійних судин, що значно збільшує тепловіддачу.
Від куріння також утримайтеся, воно погано впливає на кровообіг і прискорює охолодження. Після купання необхідно якомога швидше зняти мокру білизну, розтертися рушником і одягнутися у сухий зручний одяг.
Кому протипоказане пірнання в ополонку
Утримайтеся від купання якщо маєте такі захворювання:
-
захворювання серцево-судинної системи;
-
симптоми застуди;
-
запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити);
-
хвороби центральної нервової системи;
-
цукровий діабет;
-
хвороби органів зору (глаукома, кон'юнктивіт);
-
захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит);
-
хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема) та інші.
Вагітним жінкам та дітям до 6 років не варто взагалі занурюватися в холодну воду. Діти від 6 років можуть купатися виключно під наглядом дорослих.
Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.
Заборонити пірнати в ополонку і купатися у крижаній воді ніхто вам заборонити не може. Але пам'ятайте про можливі ризики і порадьтеся зі своїм сімейним лікарем, щоб не спричинити проблем зі здоров'ям.