Як "вилікувати" психологічний грип: поради експертки, що врятують від стресу та панічних атак (ВІДЕО)

Здоров'я

Богдана Карц

Головна редакторка

Як впоратися зі стресом і тривогою: практичні поради психотерапевтки. Фото: ШІ для Хочу!

Стан "бийся або тікай" дуже виснажує організм

Постійним стресом зараз нікого не здивуєш. Він уже давно став буденною частиною нашого життя. Та слід пам’ятати, що невизначеність, постійна тривога, страх за майбутнє — усе це виснажує нашу нервову систему. І це не ОК.

У програмі “Здоровий вибір”, яка виходить на телеканалі “Дім”, психотерапевтка Августина Яценя дала поради, як вберегти психіку в умовах війни. Ці поради на щодень можуть реально допомогти знизити рівень стресу та покращити загальне самопочуття.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Чимало українців нині страждають на панічні атаки, безсоння, хронічну втому, відчувають тривогу або сильну знервованість. Згідно з даними соціологічних досліджень, 90% населення мають психічні розлади. 87% населення країни стикалися з серйозними життєвими викликами, 4 з 10 опитаних зазначили, що пережили обстріли та бомбардування. Близько 30% відчули розлуку з близькими. І лише 10% українців не потрапили в жодну стресову ситуацію торік.

За словами Августини Яцені, люди виснажені. Найчастіші запити, з якими до неї звертаються пацієнти — це емоційна виснаженість, безсоння, поганий настрій, тривога та панічні атаки. 

Зараз у нас немає такої здатності гарно реагувати на стрес. У всіх — емоційна виснаженість. Наша адаптивна здатність звужується. І те, що раніше було для нас нормою, зараз стає стресом , — пояснює психотерапевтка. — Коли починається стрес, ми відчуваємо напругу в тілі. Так, ніби ми готуємося або битися, або бігти. Але це не завжди трапляється, а напруга залишається. Тому підвищується рівень адреналіну, його потрібно кудись подіти. І тіло його скидає через тремор, напругу.
Августина Яценя - психотерапевтка. Фото: treatfield.com

Подолати панічну атаку і скинути напругу, за її словами, можуть допомогти дихальні вправи або фізичне навантаження: біг, ходьба, плавання і навіть масаж. А ще ключову роль грає турбота про себе.  

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Вона радить своїм клієнтам відмовитися від усього, що вони можуть собі дозволити НЕ РОБИТИ. Якщо раніше людина могла, наприклад, зробити 10 справ за день, а зараз на це не спроможна, нема чого себе силувати.

Наприклад, коли у вас грип, температура 40, ви ж не підете в тренажерну залу качатися. І не будете займатися хатніми справами. От зараз ми всі перебуваємо ніби у такому “психологічному грипі”. Тож найперше, що треба — дати собі спокій. Можете щось приємне для себе зробити — зробіть. Можете від чогось відмовитись — відмовтесь. Не робіть те, чого не хочете ,
— радить пані Августина. 

Крім того, коли до стресу додаються серйозні виклики, особисті проблеми, втрати, необхідно дозволити собі сумувати, каже лікарка. Необхідно прийняти свій стан, а не просто ігнорувати його, як надокучливу муху.

Плакати — це корисно. Ми маємо право на наші відчуття, на сум, на біль, на втрату сенсу життя, на розгубленість. Це факт: ми втрачаємо рідних. І якщо будемо ігнорувати біль, потім матимемо проблеми. Комусь допомагає молитва, комусь — інші люди.

Також варто дозволити собі пригадувати приємні речі, пов’язані з людиною, яку ви втратили. Якщо це втрата сенсу — варто шукати нові сенси для життя ,
— зазначила психотерапевтка. 

Якщо ж розумієте, що не можете впоратися самостійно, обов’язково зверніться до фахівця ❗️

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Також дізнавайтеся про найкращі способи швидко зняти стрес, на думку психологів. Вони виділили три найефективніших методи, які можуть стати в пригоді кожному.

Важливо

Вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров׳‏я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров׳‏ям, зверніться до лікаря.