Всесвітній день боротьби зі СНІДом: чому важливо кожному перевіритися на ВІЛ

Здоров'я
Іванна Кульбіда

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Долоні з червоною стрічкою. Фото: istockphoto

Уперше день боротьби зі СНІДом був проголошений у 1988 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної асамблеї ООН

1 грудня кожного року у світі відзначають День боротьби зі СНІДом. Щодня у світі та Україні стає дедалі більше людей, яких торкнулася епідемія.

В Україні на кінець 2022 року під медичним наглядом перебували 157 746 людей, які живуть з ВІЛ (157 510 громадян України та 236 іноземців), та 4 101 ВІЛ-експонована дитина. Лише за жовтень 2022 року в Україні зареєстрували  998 нових випадків ВІЛ-інфекції, пише helsinki.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

СНІД - це синдром набутого імунодефіциту. Це кінцева стадія інфекційного захворювання, яка викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Цей вірус уражає спеціальні клітини крові (лімфоцити), які відповідають за захист організму людини від різних мікробів та пухлин і поступово вбиває ці клітини.

Як дізнатися про свій ВІЛ-статус?

Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Велика кількість травм, поранень, які супроводжуються масивними кровотечами, та потребують невідкладної домедичної допомоги. Способи захисті від ВІЛ існують. Вони є безплатними і доступними та потребують свідомого рішення людини.

За умови регулярного тестування на ВІЛ можна буде вчасно дізнатися про ВІЛ-позитивний статус та якомога раніше розпочати лікування — антиретровірусну терапію, яка рятує життя.

Симптоми початкової ВІЛ-інфекції

  • швидка втомлюваність

  • лихоманка і температура;

  • збільшення лімфовузлів на шиї;

  • підвищена пітливість, особливо у жінок;

  • висипи і сухість шкіри;

  • герпес.

Симптоми з часом можуть зникати.

Чому важливо кожному перевіритися на ВІЛ?

Це ваше здоров’я, адже кожен третій ВІЛ-позитивний українець не знає про свій ВІЛ-статус. Хоча перевірка свого ВІЛ-статусу — проста та безплатна процедура, яку варто пройти всім.

Тестування на ВІЛ — найкращий спосіб профілактики ВІЛ. Тести бувають швидкі та ІФА.

Безоплатний швидкий тест на ВІЛ-інфекцію можна зробити

  • у сімейного лікаря;

  • на базі спеціалізованих закладів, що працюють з групами підвищеного ризику щодо інфікування на ВІЛ ( протитуберкульозний, наркологічний, шкірно-венерологічний диспансери); 

  • в спеціалізованих кабінетах “Довіра” які функціонують в лікувальних закладах області; 

  • в неурядових організаціях, які допомагають людям, що живуть з ВІЛ та всім, хто зацікавлений в обстеженні.

ВІЛ-інфекція НЕ передається

  • через піт, сечу, сльози, слину, оскільки кількість вірусних частинок у цих рідинах надзвичайно мала для зараження;

  • побутовим шляхом: через повітря (при чханні, кашлі), при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану людину, не страшні й дружні поцілунки;

  • при спільному відвідуванні місць громадського користування (бані, сауни, басейну, туалету). ВІЛ-інфекцією не можна заразитись в громадському транспорті;

  • через укуси комарів чи інших комах, адже в організмі комахи вірус не здатен розмножуватись.

ВІЛ передається лише через кров та інші біологічні рідини під час статевого контакту, вагітності та пологів.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Хочемо нагадати, що в Україні запустили кампанію з популяризації тестування на ВІЛ. Метою якої є мотивація людей звертатися за послугами тестування та отриманням лікування.

Важливо

Вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров׳‏я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров׳‏ям, зверніться до лікаря.