Всесвітній день імунізації: перелік обов'язкових щепленнь для дорослих
Перелік вакцинацій та ревакцинацій для дорослих
10 листопада відзначають Всесвітній день імунізації. Цей день покликаний підкреслити критичну важливість щеплень та розвитку науки у цій сфері, адже імунізація рятує мільйони життів щороку.
Ще буддійські монахи в Китаї використовували зміїну отруту для вироблення імунітету проти укусів змій. Це можна рахувати початком імунізації. Які обов’язкові щеплення необхідно робити дорослим, розповідає onclinic.
Графік вакцинації дорослого населення регулюється законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб” та наказами Міністерства охорони здоров'я. Графік щеплень в Україні діє з квітня 2018 року та містить повний перелік вакцинацій та ревакцинацій.
Які щеплення роблять дорослим?
До обов'язкових відноситься щеплення від правця та дифтерії для дорослих, що робиться у 26 років (з ревакцинацією раз на 10 років). Рекомендовано зробити щеплення від кору та гепатиту В, якщо не робили у дитячому віці. Людям, старшим 50 років, рекомендується зробити щеплення від пневмокока. Якщо не робилися щеплення від вітрянки, то потрібно зробити у дорослому віці.
У шість років проводять щеплення від правця та дифтерії, що повторюється кожні 10 років. Якщо у дитячому віці не проводилася вакцинація, графік щеплень для дорослих підбирається індивідуально сімейним лікарем. Особам до 24 років також рекомендується вакцинуватися від менінгококової інфекції.
Список рекомендованих щеплень для дорослих
-
Правець та дифтерія - З 26 років ревакцинація кожні 10 років
-
COVID-19 - Всім дорослим вакцинація двома дозами вакцини, можлива ревакцинація через 6 місяців
-
Гепатит В - Ревакцинація кожні 5-7 років
-
Грип - Ревакцинація щороку до початку сезону застудних захворювань
-
ВПЛ - Проводиться до початку статевого життя
-
Кліщовий енцефаліт - 3 дози вакцини вводяться протягом року, ревакцинація кожні 3 роки
-
Менінгококова інфекція - Проводиться до 24 років
-
Пневмококова інфекція - Разове введення вакцини у будь-якому віці
-
Гепатит А - Проводиться перед поїздками до небезпечних країн
-
Коклюш - Проводиться під час планування вагітності
-
Вітрянка - Для дорослих, які не хворіли у дитинстві, вводиться одна доза вакцини
-
Кір, краснуха та паротит - 2 дози з інтервалом за один місяць.
Як дізнатися, чи робили щеплення в дитинстві?
Це можна зробити з медичної картки в поліклініці за місцем проживання. Після повноліття пацієнтів карти вакцинації зберігають в архіві 5 років, після чого документи знищуються.
Якщо ви заплуталися у зроблених щепленнях, дізнатися інформацію можна кількома способами. Дані про вакцинацію можуть міститися в певних документах