Чи справді треба пити по 1,5 літра води на день? Експертна відповідь, якій можна довіряти на всі 100%

Здоров'я
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

“За добу треба випити 1,5 л води. Стоп! Це влітку чи взимку? Взимку ж ми менше пітніємо…” Скільки треба пити, і чи залежить наша потреба в рідині від сезону? Відповідь на ці питання мають у МОЗ.

Коротка відповідь така: незалежно від того, чи надворі літо, чи зима, ми маємо випити стільки рідини, скільки потрібно саме зараз нашому організму. Скільки саме це має бути – підкажуть відчуття (але маленьким дітям мають підказати дорослі).

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

А ось - довга відповідь та пояснення, скільки води ми маємо споживати, (НЕ)залежно від сезону

Образ 1,5-літрової пляшки води, яку ми мусимо випивати за добу, міцно сидіть в нашій свідомості. А оселився цей образ там не просто так: над цим довго й нудно працювали маркетологи компаній-виборників мінеральної води.

Чи справді треба пити по 1,5 літра води на день? Експертна відповідь, якій можна довіряти на всі 100% - фото №1

Водний баланс нашого організму, тобто те, скільки води ми втрачаємо і маємо отримати ззовні, щоб відновити її запас, залежить від:

  •  температури та вологості повітря,

  • того, як ми одягнені і чим займаємося,

  • що ми їли,

  • чи нервували,

  • як працюють наші нирки,

  • чи немає у нас діареї,

  • які ліки ми вживаємо тощо.

Занадто багато критеріїв впливають на наш водний баланс, аби давати універсальні поради щодо кількості рідини. І тим більше - в залежності від сезону. Наша потреба в рідині може змінюватися щодня, залежно від обставин, наголошують в Мінохорони здоров’я України. Тому орієнтуватися насамперед нам треба на свою спрагу.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Навіть узимку тренування або навчання в кабінеті, де багато людей, ввімкнене на повну опалення і зачинені вікна - це ситуації, коли втрати води помітно зростають. А от коли ми сидимо в кондиціонованому приміщенні протягом цілого дня влітку, примусово заливати у себе воду не варто.

Важливо! Зауважте, що ми беремо до уваги не тільки воду у чистому вигляді, а й борщ, узвар, чай, мандарини, яблука та інші фрукти, молоко і кефір - усе, окрім алкоголю та міцної кави. Чому? Бо останні є діуретиками, які змушують наші нирки працювати на повну, виводячи воду з організму. Саме тому, до слова, алкогольні напої потрібно запивати водою, радять у МОЗ. Келих вина і склянка води - і так щоразу.

То скільки води пити? 

Чи справді треба пити по 1,5 літра води на день? Експертна відповідь, якій можна довіряти на всі 100% - фото №2
Фото: pexels

Дорослі та підлітки п’ють і їдять соковиту їжу, залежно від власного відчуття спраги. На спрагу зазвичай вказує сухість у роті, млявість, темна сеча, неприємне відчуття в шлунку чи навіть відчуття “голоду”, який насправді є спрагою. А от дітям потрібно нагадувати попити – хай краще вони частіше ходять до вбиральні, аніж будуть в поганому гуморі через неусвідомлену спрагу, зауважують фахівці. Нагадування про необхідність відновити водний баланс організму потрібне і для людей старшого віку.

Немає норми води. Натомість є відчуття спраги, розуміння залежності потреби у воді від температури й вологості повітря, вітру, рухової активності та знервованості.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Не потрібно вливати в себе воду через силу, але якщо вам хочеться пити - не стримуйте себе. Втім, будьте уважні: якщо відчуття спраги вас буквально переслідує, попри те, для цього немає жодних підстав, то варто здати аналіз крові на рівень глюкози.

Раніше ми також розповідали, як потрібно харчуватися перед здачею крові на цукор. Лікар розповів про головні обмеження та заборони, яких варто дотримуватись, щоб аналіз був максимально точним.

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті HOCHU.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.