Обережно, меланома! Як виглядають небезпечні родимки?

Родимка чи ракова пухлина? Розповідаємо, як дізнатися точно
Рак — це дуже підступна хвороба, яка проявляється аномальним ростом клітин організму. Якщо у звичайному стані вони ростуть і діляться за певним принципом, цілком контрольовано — старі та пошкоджені поступово замінюються новими здоровими, то у випадку онкозахворювання сигнальна система, яка контролює ріст клітин, починає працювати неправильно. Як інформує дитяча дослідницька лікарня St. Jude, в такому випадку ракові клітини продовжують рости та розмножуватися, замість того щоб зупинитися в рості, відмерти й бути заміненими здоровими клітинами.
Нерідко звичні багатьом людям родимки таким чином “перероджуються” у злоякісну пухлину під назвою меланома. Як виглядають родимки, які обов'язково слід перевірити на злоякісність, розповіла для ivona.ua лікарка-дерматовенерологиня, дерматоонколог Олександра Барчук.
За її словами, далеко не всі родимки — ваша родзинка та прикраса. Багато з них може приховувати загрозу, адже рак шкіри (меланома) виглядає дуже схоже на звичайну родиму пляму. І тільки лікар може визначити, що саме у вас — перший чи другий варіант.
Чекап з виявлення небезпечних родимок
Для перевірок родимок є певний протокол скінчека. Отже, на що слід звернути увагу, і що може насторожити у вигляді родимки:
-
асиметрія — родимки неправильної форми повинні бути оглянуті більш уважно за решту;
-
краї — край родимки нерівний;
-
колір — увагу лікаря привертає потемніння родимої плями, її нерівномірне забарвлення;
-
діаметр — уважнішому огляду підлягають родимки великого діаметра, вони перероджуються частіше;
-
ріст — якщо зростає площа родимки, це тривожний сигнал.
Це непрямі ознаки, які допомагають відрізнити меланому від родимки. Можуть бути застосовані й додаткові методи діагностики у разі потреби.
У яких зонах поява родимок може бути небезпечною?
За словами лікарки, особливу увагу варто приділяти родимкам на обличчі, ногах, волосяній частині голови та стопах.
Після 60 років частіше зустрічається не меланома, а плоскоклітинний рак. Цей вид пухлини також небезпечний! Він може до певного моменту взагалі жодним чином не проявлятися. Часто така знахідка випадкова — її виявляє сам хворий, його родичі, терапевт чи сімейний лікар.
Куди звертатись за допомогою?
На планову перевірку шкіри варто ходити принаймні раз на рік і бажано — до того самого лікаря для більш точної оцінки змін. Якщо ж ви самі помітили якісь з ознак, то в жодному разі не чекайте — вирушайте якнайшвидше на прийом!
Приділяйте шкірі достатньо уваги, намагайтеся уникати її пошкодження, захищатися від сонця і не перебувати під прямими сонячними променями з 12:00 до 16:00. На цьому наголошують спеціалісти департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА.
А якщо це все-таки меланома, що далі?
Що стосується лікування, то ось що про це кажуть лікарі клініки Спіженка:
Основним методом лікування пухлини є хірургія, яка в залежності від особливостей захворювання може бути доповнена хімієтерапією, курсом променевої терапії, радіохірургією. Лікар оцінить саме вашу ситуацію, стадію захворювання, може бути зібраний консиліум.
Раніше ми також розповідали про рак підшлункової. Все, що ви маєте знати про це небезпечне захворювання, ми зібрали у цій статті!
Вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров׳я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров׳ям, зверніться до лікаря.