Психологія харчування та схуднення: прийоми, що допоможуть стати стрункою

Дієти та харчування
Тетяна Мальцева

Тетяна Мальцева

Фріланс-редакторка

Дівчина хоче схуднути
Психологія харчування допоможе не переїдати і правильно худнути. Фото: freepik.com

Не переїдати, успішно схуднути та змінити ставлення до свого тіла допоможуть певні психологічні прийоми

Психологи допомагають нам не тільки позбутися стресу або розібратися у стосунках з близькими, а й… правильно худнути! Галузь науки, яка займається цим, так і називається – психологія харчування та схуднення. Вона допомагає зрозуміти наш вибір продуктів і скорегувати меню для кожного дня, створити правильний режим прийомів їжі, а також вдосконалити культуру і поведінку харчування.

Психологія харчування та схуднення також вивчає, як протікає процес схуднення, та допомагає досягти в ньому успіху. Детальніше про це ми дізналися у спеціалістів порталу Meclee. Певні психологічні прийоми допоможуть правильно ставитися до свого тіла та до їжі, не відчувати стрес під час жорстких дієт, не переїдати і швидко схуднути.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Чому ми переїдаємо?

З точки зору психології є різні види переїдання.

  • Емоційне переїдання. Почуття невдоволення, образи, роздратування чи агресії, сварка з близькими, підвищена тривожність, пережитий стрес – усе це може призвести до того, що ми «заїдатимемо» негативні емоції. Їжа в даному випадку, здається, допомагає заспокоїтися та зняти нервову напругу (за аналогією з курінням та вживанням алкоголю), але це самообман.

  • Поведінкове переїдання. Найчастіше в його основі лежать харчові звички, коріння яких сягає глибокого дитинства. Дефіцит якісних продуктів харчування в ті часи, його одноманітність, заклики на кшталт «не можна викидати їжу», «з'їж усе на тарілці», «не з'їж – не вийдеш гуляти»… У дорослому віці всі ці звички нікуди не діваються і призводять до залежності від їжі.

  • Інші психологічні чинники. Переїдання може бути викликане розладами, наприклад, розбіжністю між кількістю їжі, що поглинається, і реальною потребою організму. Або причиною може бути брак необхідної інформації про продукти та систему харчування загалом, про калорійність, користь та шкоду продуктів, про методи схуднення, про різні жорсткі дієти, які призводять до зривів, і т.п.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Чим небезпечне переїдання?

Переїдання може призвести до ожиріння, якщо вчасно не схаменутися. І результатом тут буде не лише зайва вага та проблеми зі здоров'ям (розлади травлення, гіпертонія, проблеми з серцем та судинами, діабет тощо), а й психологічні проблеми. До таких відноситься низька самооцінка, ненависть до свого тіла, небажання спілкуватися з людьми та бути в центрі уваги, замкнутість, соціопатія, депресія.

Тому, щоб боротися з переїданням та зайвою вагою, необхідно спочатку вилікуватися в своїй голові, покращити психологічний стан. Розберіться, що саме заважає вам схуднути? Визначте ті психологічні чинники, що перешкоджають вам. Не можете впоратися із цим самостійно? Проконсультуйтеся зі спеціалістами – дієтологом та психологом.

Дієтолог допоможе вам скласти індивідуальну дієту з огляду на особливості вашого організму, стан організму, перенесені хвороби та інші параметри. Він може навчити вас спокійно і грамотно ставитися до їжі, навчить контролювати розміри порцій, підбере раціон з урахуванням ваших улюблених продуктів, але корисних, а не шкідливих.

Психолог допоможе «копнути глибше». Можливо, причиною переїдання (якщо це не відбувається регулярно) став нервовий зрив чи сильний стрес. Разом ви зможете визначити причини та впоратися з проблемою. Психолог навчить вас цінувати себе і позитивно ставитися до свого тіла, любити себе і не переїдати, щоб не завдати шкоди.

Вчимося психології стрункості

Психологія схуднення або психологія стрункості – це цілий набір понять, що включає питання харчування, фізичної активності, режиму і дисципліни, і, звичайно, психологічного стану. Вона вчить дотримуватися здорового та активного способу життя, зберігати фізичну та психологічну гармонію. Це не просто процес схуднення, це стиль життя, корисні звички на постійній основі, бажання бути здоровим, красивим та активним. Розкажемо, як жити у стрункості.

  • Здорове харчування. Це перше, з чого слід розпочати, особливо якщо ви відчуваєте залежність від їжі. Якщо ця залежність серйозна, зверніться до дієтолога чи психолога, як ми сказали вище. А самостійно можна почати і з малого: зменшіть споживання шкідливих продуктів – фаст-фуду та напівфабрикатів, цукру та солодощів, газованих водичок.

  • Щоденник харчування. Спробуйте завести його: придбайте звичайний блокнот і вписуйте в нього все, що ви з'їли за день. Не забувайте навіть про жменю горішків або «непомітну» шоколадну цукерку, взяту зі столу співробітника. Це допоможе вам відстежувати та усвідомлювати реальну кількість з'їденого за день та коригувати харчові звички.

  • Розмір порцій. Зверніть увагу на те, скільки ви з'їдаєте за один прийом їжі. Можливо, ви і намагаєтеся харчуватися корисною їжею, але великі розміри порцій будуть все ж таки дуже калорійними. Занадто маленькі порції теж не гарні – вони можуть призвести до зриву та переїдання. Для визначення розміру порції порадьтеся з дієтологом.

  • Фізична активність. Вона має бути постійною та регулярною, в ідеалі – тренування у тренажерному залі або групові заняття фітнесом, пілатесом, стретчингом, йогою, плаванням, танцями тощо. Поки що не готові? Робіть прості тренування на 20-30 хвилин удома за допомогою відео, яких сьогодні в інтернеті багато. Але регулярно!

  • Повноцінний відпочинок. Якщо ви вирішили почати нове, струнке життя, не кидайтеся у вир із головою. Починайте змінювати свої повсякденні звички та режим дня плавно та поступово. Різкі зміни загрожують зривами та стресом. А ще давайте собі добре відпочити та розслабитися. Ні дієти, ні тренування не повинні забирати у вас здоровий сон, спілкування з друзями, поїздки та подорожі чи просто бажання побути наодинці із собою.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Ось так! Навчитися правильному харчуванню та ефективному схудненню зовсім неважко. Головне – почати з перших кроків і потихеньку, але впевнено рухатись вперед. Допомогти в цьому зможуть наші поради, як почати нове життя з понеділка.

Важливо

Вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров׳‏я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров׳‏ям, зверніться до лікаря.