Як сонце впливає на шкіру людини і чому важливо регулярно проходити профілактичний огляд

Здоров'я
Юлія Бражнік

Юлія Бражнік

Журналістка

Вже зовсім скоро весна остаточно перехопить естафету у зими, нарешті почнуться теплі сонячні дні й ми зможемо скинути зайвий верхній одяг. З кожним днем сонце світитиме яскравіше і нам захочеться все довше перебувати під його променями. І таке бажання можна зрозуміти, адже ми дуже довгий час жили за його відсутності.

Але з настанням сонячних днів на нас чекає і певна небезпека. В цей час дуже важливо дбайливо ставитися до своєї шкіри, захищати її від прямих сонячних променів, аби не запустити раковий процес.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Про необхідність слідкувати за своїм здоров'ям, зокрема перевіряти шкіру хоча б раз на рік після літа, розповів під час круглого столу "Здоров'я жінок в умовах війни" головний лікар Багатопрофільного медичного центру CALM, дерматоонколог  Андрій Лисецький . За його словами, серед людей досі залишається низька обізнаність щодо раку шкіри, люди бояться лікарів та діагностики.

Лікар Андрій Лисецький

Зокрема це показав соціальний проєкт SkinScan "Я бережу свою шкіру", який реалізував медичний центр ще до широкомасштабного вторгнення. В рамках проєкту один день лікарі проводили на Оболонській набережній в Києві безкоштовну діагностику, а також цілий місяць робили діагностику для всіх бажаючих у торгівельному центрі.

Люди не розуміють всієї серйозності хвороби. Наприклад, на Оболонській набережній, коли ми проводили діагностику, я вже міг відверто казати людині: "У вас рак, вам треба негайно до лікаря". Там була така цікава жіночка, говорить: "А ми от зараз збираємось з'їздити на море родиною, а потім з'їздемо до лікаря",

— розповідає Лисецький.

Тож, в рамках проєкту за цей час лікарі отримали такі результати:

  • 1647 людей пройшли дерматоскопію

  • виявлено 20 підозр на меланому

  • виявлено 15 базаліом

  • 279 диспластичних невусів

  • 43 блакитних невуса

  • 1308 людям знадобилось видалення в естетичних цілях та профілактики травмування.

Як вберегти шкіру та родимки від сонця

Доктор Лисецький наголошує, що від раннього виявлення раку шкіри залежить подальший позитивний прогноз життя людини.

Як зрозуміти, що родимка небезпечна

Окрім того, що варто регулярно обстежуватися у профільного лікаря, також необхідно слідкувати за власними родимками. Є родимки безпечні, а є ті, які схильні до злоякісного переродження. Сподіваємося, що з вашим здоров'ям все добре, але ви маєте знати, коли родимка повинна вас насторожити:

  • асиметрія — якщо умовна лінія ділить родимку на дві нерівні частини;

  • нерівні краї родимки, якщо з'являються зазубринки;

  • змінюється окрас, родимка стає більш темною чи світлою;

  • розмір — якщо родимка більше 6 мм в діаметрі;

  • якщо є динаміка — родимка змінюється, росте, з'являються тріщинки чи кірочки.

Які бувають родимки

Видалення родимок: які види існують

Також Андрій Лисецький розповів про види видалення родимок, які відомі медицині:

  • кріодеструкція

  • електрокоагуляція

  • радіохвильовий метод

  • лазерний метод

  • хірургічний метод.

Дерматоонколог наголосив на тому, що вибір метода обирається по показниках — все залежить від конкретного випадку. Багатьох хвилює питання шрамів та рубців, які можуть залишитись після цієї процедури. Існує міф, що родимку треба видаляти якимось певним методом, аби цього рубця не залишилось.

Методи видалення родимок

Чи залишаться рубці, чи ні — це залежить не від того, яким методом видаляють родимки, а від площі й глибини втручання. Якщо ми опускаємось нижче епідермісу і площа втручання понад 5 мм, то рубець буде, незалежно від того чим би ми це не робили,

— розповів лікар.

Щоб підсумувати тему Андрій Лисецькиий підкреслив, що якщо ми хочемо, щоб наша шкіра була довше молодою, здоровою, не втрачала колаген, тонус, то ми маємо ховатися від сонця. Треба пам'ятати про захисний одяг, про крем з SPF та обов'язково проходити профілактичний огляд шкіри, особливо після літа. Бережіть себе, бережіть свою шкіру та будьте здорові!

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Нещодавно ми розповідали також про те, як не набрати зайву вагу під час великодніх свят .