Яким має бути здоровий сон і як його отримати: 5 експертних порад, які допоможуть вам висипатися

Здоров'я
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Сон - надзвичайно важлива частина нашого життя. Без нормального сну ми не зможемо нормально реагувати на зовнішні подразники і не будемо почуватися здоровими. Раніше Хочу! розповідав, чи є різниця, о котрій лягати спати. Тепер же ділимося з вами найпростішими рекомендаціями щодо налагодження здорового режиму сну. Це просто - варто лише спробувати!

5 порад щодо того, як почати висипатися, дає Центр громадського здоров’я МОЗ України. Кожен із цих факторів важливий, тому найкращого результату зможе досягнути людина, яка дотримується усіх порад експертів ЦГЗ.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Скільки нам треба спати і що буде, якщо цього не робити

Яким має бути здоровий сон і як його отримати: 5 експертних порад, які допоможуть вам висипатися - фото №1
Фото: freepik

Повноцінний сон має бути регулярним і більш-менш однаковим за своєю тривалістю. Щодо часу, то показники різняться, залежно від віку людини:

  • дорослим у віці 18-60 років рекомендується спати не менш як 7 год;

  • дітям віком 6-12 років — 9–12 год;

  • дітям у віці 13-18 років — від 8 до 10 год на добу.

Якщо ж ви будете спати менше за рекомендований час, то ризикуєте підірвати своє здоров’я. Через знесилення та поганий сон організм стає більш піддатливим до різноманітних хвороб. Найчастіше йдеться про підвищення ризику:

  • діабету;

  • різних серцево-судинних захворювань;

  • інсульту;

  • високого кров'яного тиску;

  • набору зайвої ваги та розвитку ожиріння;

  • порушення роботи імунної системи;

  • погіршення психічного здоров'я;

  • розвитку депресії. 

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

5 порад, які допоможуть вам почати висипатися 

Яким має бути здоровий сон і як його отримати: 5 експертних порад, які допоможуть вам висипатися - фото №1
Фото: ЦГЗ МОЗ України

► Дотримуйтесь режиму сну

Старайтеся лягати спати і прокидайтесь в один і той же час. Так, якщо ви зазвичай засинаєте о 22:00, то вставати з ліжка потрібно близької 6-ї ранку. Проте все залежить від вашого особистого біоритму - єдиного “правильного” часу для засинання, як ми вже розповідали, немає.

► Приберіть всі гаджети 

Хоча б за 30 хв до сну відкладіть усі свої гаджети: телефон, планшет, ноутбук, вимкніть телевізор. Також постарайтеся уникати емоційного навантаження увечері - для перегляду страшного кіно чи новин, а також бурхливого з’ясування стосунків, краще обрати інший час доби.

► Створіть приємну заспокійливу атмосферу

Ще за кілька годин до сну створіть у спальні заспокійливу затишну атмосферу. Вимкніть яскраве світло, відчиніть вікно, щоб наповнити кімнату свіжим повітрям, не вмикайте гучно музику тощо.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

► Стежте за своїм раціоном 

Експерти МОЗ рекомендують виключити споживання кофеїну ще за 6 годин (!) до сну. Крім того, готуючись лягати у ліжко, не наїдайтеся сильно й не пийте багато рідини.

► Ліжко має бути тільки для сну

Якщо ви працюєте вдома, не перетворюйте своє ліжко на робоче місце. Те саме стосується школярів і студентів: навчатися потрібно в іншому місці, а ліжко має бути тільки для сну. Ваша асоціація з цим предметом меблів має бути приємною та розслабляючою - так вам буде простіше “відключатися”, лягаючи на нього. Їсти в ліжку, до речі, теж погана ідея.

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

Нагадаємо, ми також розповідали, як пережити день після безсонної ночі. Найкращими рекомендаціями раніше поділилася лікарка. За її словами, навіть виконання всього кількох порад із її списку допоможе почуватися краще.