Що робити, якщо вкусила оса: які симптоми проявляються, як зменшити біль та інші неприємні наслідки, коли звертатися до лікарні

Здоров'я
Іванна Кульбіда

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Що робити, якщо вкусила оса: поради лікарів, порядок дій, коли звертатися за допомогою до лікарні
Що робити при укусі оси. Фото: pixabay.com

Усе, що вам потрібно знати про укус оси, ми зібрали в одному матеріалі 🐝

Багато людей просто обожнюють літо — аж до того моменту, доки не згадують, що літо — це не тільки довгі дні та короткі ночі, омріяна відпустка і тепло, а ще й регулярна несамовита спека та купа всіляких комах, які “не проти” вас вкусити чи вжалити. Раніше ми ділились перевіреними порадами, які допоможуть прибрати свербіж після укусу комара. А зараз розповімо, що робити, якщо на вас раптово напала оса.

Оси, на відміну від бджіл, можуть жалити по кілька разів. Це дуже небезпечні комахи, укусів яких варто остерігатися. Проте, якщо вам дуже не пощастило, і оса вас все-таки вжалила, потрібно знати кілька базових правил, які допоможуть полегшити наслідки цієї неприємної події. Ними ділиться медичний сайт doc.ua.

Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Чому оса може вжалити: головні причини

Оса може вжалити, якщо відчуває загрозу. Це відбувається, коли комаха намагається захиститися або ж відчуває агресію з боку людини.

До речі, під час захисту від зовнішніх подразників оси використовують не тільки свої жала (як бджоли), а ще й щелепний апарат, кусаючись у прямому сенсі. А оскільки їх жало не має щербин, то при вжалюванні комасі нічого не загрожує і вона може робити це знову і знову, що дуже небезпечно.

Які симптоми виникають від укусу оси

Серед головних симптомів лікар Євген Царук виділяє наступні:

  • запаморочення;

  • нудота;

  • блювота;

  • поява задишки;

  • судоми;

  • різке падіння тиску;

  • можлива навіть втрата свідомості;

  • при алергії на укус бджоли / оси може виникнути локалізована кропив'янка, набряк Квінке або анафілактичний шок.

Що робити, якщо вжалила оса

Що робити, якщо вжалила оса - поради медиків
Що робити при укусі оси або бджоли: порядок дій. Фото: doc.ua
Перша допомога при укусі бджоли або оси залежить від кількості укусів, чутливості потерпілого до отрути та вираженості алергічної реакції. У неускладнених випадках буває досить прохолодного компресу, у важчих ситуаціях включають приймпння антигістамінних препаратів та екстрене звернення до лікаря,
— наголошує медик.
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

✅ Обов'язково потрібно:

  1. Уважно оглянути місце укусу і, переконавшись, що вас вкусила саме оса, а не бджола (в рані не повинно бути жала), іти далі за інструкцією.

  2. Негайно промити місце укусу, щоб змити весь бруд, а також залишки отрути.

  3. Продезінфікувати місце укусу за допомогою антисептика. Згодяться такі препарати: перекис, розчин нашатирного спирту, йод, зеленка, спирт, хлоргексидин, розчин фурациліну, звичайне мило.

  4. Застосувати протиалергічні препарати: рану обробляємо антигістамінною / антисептичною маззю (наприклад, феністил гель або псило-бальзам) чи антисептичним кремом (підійде боро-плюс або ж звичайний “Спасатель”). При появі набряку рекомендується прийняти також протиалергічний препарат (супрастин, цетрин, кларитин, ельцет, тавегіл тощо.).

  5. Щоб прибрати набряклість, потрібно пити багато води протягом дня, адже рідина виводить токсини з організму і покращує загальний стан. Крім того, до місця укусу можна прикласти холодний компрес - це допоможе зняти припухлість.

Втім, якщо випадок важкий, потрібно вжити набагато серйозніших заходів. Лікарі рекомендують:

  • накласти джгут вище місця укусу, аби не дати токсинам поширюватися далі тілом;

  • при скаргах потерпілого на брак повітря чи відчуття жару в тілі, треба зняти з нього тісний одяг, покласти людину та забезпечити їй безперешкодний доступ свіжого повітря;

  • при появі сильного набряку в області шиї, задишки та втрати свідомості, потерпілого слід вкрити та обкласти грілками з теплою водою;

  • у випадках, якщо у потерпілого дуже слабкий або майже відсутній пульс або ж зупинилося дихання, слід негайно розпочати серцево-легеневу реанімацію та викликати швидку.

Пам’ятайте, що в такому разі звертатися за медичною допомогою потрібно обов'язково ❗️

Укус оси: коли звертатися до лікаря

  • якщо вас вкусили більш як троє ос;

  • укус був в область обличчя, в т.ч. в губу, язик або гортань;

  • раніше у вас вже виникав набряк Квінке чи був випадок анафілактичного шоку;

  • після укусу почалися нудота, блювота, з’явилися судоми, почалося помутніння свідомості — аж до непритомності.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Нагадаємо, що укусу комарів теж бувають дуже небезпечними. Які симптоми можуть проявлятися і коли слід негайно звернутися до лікарні за медичною допомогою — розповідаємо тут .

Важливо

Вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров׳‏я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров׳‏ям, зверніться до лікаря.