Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба вміти розрізняти (ФОТО, ВІДЕО)

Здоров'я
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Чимало різноманітних комах харчуються людською кров’ю. Ще більше живих істот кусаються, захищаючись. Влітку небезпека може підстерігати вас на кожному кроці, особливо поза межами дому. У цьому матеріалі HOCHU.ua розповідає, як розпізнати різні види укусів комах та змій (отруйних і неотруйних) і що робити, якщо уникнути укусу не вдалося.

Розібратися у цьому допоможе Гадяч.City та лікарка-дерматовенеролог КНП "Гадяцька МЦЛ" Зінаїда Гриценко . За її словами, в останні роки випадків тяжких реакцій організму на укуси бджіл, ос, джмелів і навіть комарів побільшало. Численні укуси та вжалення можуть нести небезпеку для життя, тому важливо вміти розрізняти, хто саме вас вкусив, і знати, що робити в тому чи іншому випадку. Про це поговоримо далі.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Укус змії: отруйна та неотруйна змія

Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба розрізняти (ФОТО, ВІДЕО) - фото №1
Колаж: hadiach.city

Якщо вас вкусила змія, насамперед спробуйте якнайшвидше відсмоктати з рани отруту, постійно її випльовуючи. Однак майте на увазі, що робити цього не слід, якщо у вас на губах чи у порожнині рота є поранення, порізи чи будь-яке інше поранення слизової! Далі рану слід обробити 5%-м спиртовим розчином йоду чи спиртом.

Після цього потрібно обмежити рухову активність потерпілого: якщо укус був в ногу, її треба прибинтувати до другої ноги і, підклавши щось під ноги, трохи їх припідняти; якщо змія вкусила в руку, її варто зафіксувати у зігнутому положенні.

Якщо потерпілий відчуває сильний біль, можна прийняти 1-2 таблетки анальгіну чи баралгіну. А для прискорення виведення отрути з організму, людина має пити багато чаю і лужної мінеральної води.

Найефективніший засіб проти зміїної отрути – спеціальна полівалентна протизміїна сироватка. Її треба ввести не пізніше як за 30 хв після укусу, але робить це тільки медик (!) Головне, що ви маєте знати: потерпілого від укусу змії потрібно якомога швидше у будь-який спосіб доправити до найближчої лікарні. Зволікання може призвести до непоправних наслідків.

Що НЕ МОЖНА робити при укусі змії:

  • накладати джгут на кінцівку над місцем укусу - це не перешкоджає всмоктуванню отрути, зате значно погіршує кровопостачання в кінцівці, сприяє розвитку некрозу тканин та накопиченню продуктів розпаду. Більш того, після зняття джгута стан потерпілого може значно погіршитися;

  • припікати місце укусу;

  • розрізати рану на місці укусу змії;

  • накладати зігріваючі компреси й використовувати зігріваючі мазі.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Укуси бліх, вошей, клопів і мошки

Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба розрізняти (ФОТО, ВІДЕО) - фото №2
Колаж: hadiach.city

Укуси бліх виглядають як дрібні червоні точки з роздутими в центрі папулами. Укуси клопів дуже схожі, проте вони більш скупчені, а іноді навіть зливаються в одну суцільну червону пляму.

Якщо говорити про вошей, то характерним проявом їх присутності є дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі. А от після укусу мошки шкіра червоніє і набрякає, місце укусу сильно свербить. Щоб зняти свербіж і полегшити симптоми, обробіть місце укусу антисептиком (згодиться зеленка або будь-який спиртовий розчин), а далі є варіанти:

  • 1 ч.л. соди розведіть у пів склянки води та зробіть компрес, який треба прикласти до місця укусу мошки;

  • зняти свербіж допоможе й ментол, який є, наприклад, у зубній пасті: просто вичавіть трішки пасти на пальці й помастіть місце укусу;

  • допоможе і звичайний холодний компрес: кілька шматочків льоду загортають у тканину і прикладають до місця укусу мошки (тримати такий компрес для кращого ефекту доведеться 2-3 год, періодично змінюючи лід);

  • допоможе й оцтовий розчин: розведіть звичайний столовий оцет з водою у пропорції 1:10 (1 частина оцту і 10 - води) та обробіть ним місце укусу - це має заспокоїти свербіж.

Укус павуків

Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба розрізняти (ФОТО, ВІДЕО) - фото №3
Колаж: hadiach.city

Після укусу павука починається сильна інтоксикація організму, тому дуже важливо якнайшвидше надати допомогу потерпілому. Якщо ви впевнені, що людину вкусив отруйний павук, негайно викликайте швидку і тільки після цього намагайтеся полегшити її стан.

Щоб отрута не поширювалася, викликаючи все більшу інтоксикацію організму, варто вжити таких заходів:

  • область укусу ретельно промивають під холодною проточною водою, намилюючи при цьому звичайним господарським милом;

  • якщо павук вкусив за руку чи ногу, кінцівку краще знерухомити, щоб отрута не потрапила у підшкірну клітковину та не вражала здорові ділянки тканин;

  • місце укусу необхідно обробити перекисом водню, хлоргексидином, йодом, зеленкою, етиловим спиртом, фурациліном чи Мірамістином (усі вони мають антисептичну дію);

  • варто спробувати локалізувати зону поширення токсинів - не надто туго перемотайте кінцівку вище місця укусу, але так, щоб не порушити кровообіг (не накладайте тугий джгут!);

  • на ділянку укусу можна накласти холодний компрес (кілька шматочків льоду обгортають щільною тканиною і прикладають до шкіри).

Якщо після укусу павука людина втратила свідомість, її потрібно перевернути на бік і стежити за тим, аби вона не захлинулася блювотними масами. Не залишайте потерпілого наодинці: ваша задача - спостерігати за ним до прибуття медиків.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Укуси сколопендри

Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба розрізняти (ФОТО, ВІДЕО) - фото №4
Колаж: hadiach.city

Це дуже небезпечний вид укусів. Найперше, що варто зробити - припекти рану і забезпечити нерухомість тієї частини тіла, на яку прийшовся укус. Якщо вражена кінцівка, потрібно накласти джгут. Потерпілому дають пити багато рідини.

При укусі сколопендри потрібно вводити спеціальну протиотрутну сироватку (це роблять медики). В іншому випадку потерпілому рекомендується випити пів склянки слабкого розчину перманганату калію, а рану - очистити сильним розчином марганцівки. Звернення до медзакладу обов’язкове!

Укуси бджіл, шершнів та оводів

Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба розрізняти (ФОТО, ВІДЕО) - фото №5
Колаж: hadiach.city

Якщо вас вкусила бджола, у рані залишається її жало. Його потрібно негайно витягнути, адже навіть після “від’єднання” від бджоли, воно все ще вводить у ваш організм отруту. При цьому просто висмикувати жало не можна: варто взяти будь-яку пластикову картку чи тупу сторону ножа і провести нею по ужаленому місці, щоб жало вийшло під натиском шкіри - так в організм не потрапить ще більше отрути. Місце “укусу” бджоли потрібно продезінфікувати.

А от оси, шершні та джмелі свого жала в рані не залишають. Вони можуть вжалити повторно - і не раз, будьте обережні! Рану потрібно так само продезінфікувати будь-яким спиртовим розчином, а якщо такого під рукою немає, то хоча б просто промити чистою водою. Щоб зняти біль, рекомендується до місця укусу прикласти холодний компрес (мінімум на 30 хв). Можна також прикладати компрес зі змоченої у спирті чи оцтовому розчині тканини. Допоможе і звичайний сольовий розчин: 1 ч.л. кухонної солі розводять на склянку води, змочують у цьому розчині тканину і прикладають до місця укусу. Якщо стан людини різко погіршується, необхідно викликати швидку.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Укуси комарів та оленячої мухи

Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба розрізняти (ФОТО, ВІДЕО) - фото №6
Колаж: hadiach.city

Зняти почервоніння та набряк після укусу комара допоможе такий алгоритм:

  • добре вимийте уражену ділянку водою з милом;

  • прикладіть до місця укусу лід (на 10 хв щонайменше);

  • далі нанесіть на місце укусу комара содовий розчин: 1 ст.л. харчової  соди змішують зі 100 мл холодної води, опускають у нього і гарно просочують ватку, ватний диск чи тканину й прикладають до місця укусу. Зняти такий компрес потрібно приблизно через 10 хв, а місце укусу після цього промивають чистою водою.

Щодо укусів оленячої мухи, то вони дуже болючі й відразу викликають появу червоних шишок та рубців, передає alergia.com.ua . Відразу після укусу рану слід промити водою з милом, до ураженого місця прикласти лід і прийняти протиалергічні препарати.

Варто наголосити, що ці комахи переносять смертельно небезпечну хворобу – туляремію, симптомами якої є поява виразки на шкірі, жар та головний біль. Лікується ця недуга за допомогою антибіотиків. Без своєчасного медичного втручання може призвести до летальних наслідків. Якщо стан потерпілого погіршується, потрібно обов’язково звертатися за медичною допомогою.

Укуси кліщів

Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба розрізняти (ФОТО, ВІДЕО) - фото №7
Колаж: hadiach.city

Спершу, коли кліщ тільки-но причепився до вас, ви нічого не відчуєте. Дещо пізніше на місці укусу з’являється почервоніння, яке розростається навколо місця, де присмоктався кліщ. Пам’ятайте, що його не можна просто висмикувати - лише обережно викручувати, аби комаха не розірвалася на дві частини і його голова не лишилася у вашому тілі. При цьому НЕ МОЖНА змащувати кліща олією чи бензином (без повітря він задихнеться і виділить у ваше тіло свою слину зі збудниками захворювань) або ж тиснути чи виривати пальцями кліща (хобот може залишитись у вашому тілі й інфікувати вас). Комаху потрібно не викидати, а здати на аналіз в лабораторію, адже кліщі є переносниками дуже небезпечного захворювання - хвороби Лайма . Після видалення кліща місце укусу треба продезінфікувати, а руки — ретельно вимити з милом.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Укус мурахи

Як зрозуміти, хто тебе покусав: 14 видів укусів, які треба розрізняти (ФОТО, ВІДЕО) - фото №8
Колаж: hadiach.city

Реакції на укус мурахи бувають різні й залежать від виду мурахи та індивідуальної чутливості організму. Наприклад, мураха-жнець залишає в рані невелике жовте жало. Її укус незвичайний тим, що біль відчувається не відразу, а наростає протягом наступних 6-24 год. А от укус мурашки Ріхтера може привести до утворення стерильного гноячка.

Щоб полегшити стан потерпілого, до місця укусу слід прикласти компрес з горілкою чи іншими спиртовмісними рідинами, або ж використаний пакетик чаю. Далі місце укусу обробляють теплою водою з милом, а після цього можна випити протиалергічні препарати.

Раніше ми розповідали, як пити алкоголь влітку, щоб не було набряків . А ще - який алкоголь найнебезпечніший у спеку на думку вчених.

Головне фото: kl.informator.ua