День сексуального і репродуктивного здоров’я: підтримка жіночого здоров'я - важлива умова повноцінного життя

Здоров'я
Іванна Кульбіда

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Важливо знати про репродуктивне здоров'я
День сексуального і репродуктивного здоров’я. greenpost

Кожна жінка має підтримувати репродуктивне здоров'я, щоб повноцінно жити

Кожного року 12 лютого відзначається День сексуального і репродуктивного здоров’я. Для підтримки репродуктивного здоров’я є свій чек лист, який включає скринінг, вакцинацію та огляд у лікаря. Жіноче здоров’я потребує вчасного виявлення небезпечних захворювань, зокрема й раку шийки матки.

Кожна жінка має регулярно відвідувати гінеколога, робити вакцинацію, а також проходити скринінг. Wonderzine Україна разом із медичною лабораторією ДІЛА дізналися в лікарки Тетяни Тутченко, як попередити рак шийки матки, коли звертатися до гінеколога та чому скринінг рятує життя.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Що впливає на фізичне здоров’я жінки

Важливе значення має харчування, скільки ми рухаємося, наші звички та періодичність стресових ситуацій. Якщо самостійно впоратися зі стресом не вдається, адже це призводить до переїдання, куріння, зловживання алкоголем, то варто звернутися до спеціаліста/ки з психічного здоров’я, яка навчить вправ і практик для заспокоєння.

Як часто треба відвідувати гінеколога

Якщо нічого не турбує - не рідше, ніж раз на рік. Регулярні профілактичні відвідування починаються з 18 років, але з огляду на екологічну ситуацію й на рівень стресу, який переживає кожна в наших умовах, варто починати перевірятися вже з 15-16 років. Якщо починає щось турбувати - потрібно звернутися якомога швидше.

Чому треба пам’ятати про рак шийки матки

Майже сто відсотків випадків захворювань, які вже розвинулися, пов’язані з високоонкогенними вірусами папіломи людини. Вірус папіломи людини - найбільш розповсюджена інфекція, яка передається статевим шляхом.

Рак шийки матки можна майже стовідсотково попередити. Вірусом папіломи людини можна інфікуватися знову і знову, навіть від одного постійного статевого партнера. Окрім безпосередніх причин захворювання, є ще й фактори ризику, які допомагають вірусу папіломи людини тривалий час перебувати в клітинах шийки матки. Найбільш потужними є ВІЛ/СНІД чи прийом імуносупресантів, поширеними факторами є куріння, велика кількість статевих партнерів/ок і секс без презерватива, інші інфекції, що передаються статевим шляхом.

Рак шийки матки досить підступне захворювання, адже ранніх і навіть пізніших стадіях жінка практично не відчуває ніяких проявів раку шийки матки.

Що входить до скринінгу раку шийки матки

З 21 року рекомендується проходити скринінг всім жінкам. Скринінг дозволяє виявити ризикові чи передракові стани – це дозволяє запобігати виникненню інвазивного раку шийки матки. До скринінгу входять два види досліджень: Пап-тест і генотипування вірусу папіломи людини. 

Як підготуватися до скринінгу

Проходити скринінг треба кожні 3-5 роки. За 24 години жінка не має:

  • жити статевим життям ні з презервативом, ні без;

  • мати скарги на вагінальні виділення (наприклад, при молочниці);

  • мати менструацію чи інші кров’янисті виділення;

  • наносити вагінальні засоби і речовини (наприклад, лубриканти, свічки, спринцювання);

  • мати кольпоскопію, УЗД з гелем та інші обстеження, які тимчасово залишають речовини в шийці матки.

Навіщо вакцинуватися від вірусу папіломи людини

Вакцинація – це первинна профілактика раку шийки матки. Вона дозволяє попередити персистенцію вірусу папіломи людини, яка призведе до раку шийки матки.

Найкраще вакцинуватися від ВПЛ до початку статевого життя, починаючи з 9 років. Це можна зробити до 26 років включно.

Як додатково попередити рак шийки матки

Потрібно дбати про своє здоров’я, вести здоровий спосіб життя, відповідально ставитися до сексу та користуватися презервативами. Вчасно звертатися до гінеколога, особливо - не терпіти, коли щось турбує.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали, які питання потрібно обов’язково поставити своєму гінекологу. Про це знає далеко не кожна жінка.

Важливо

Вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров׳‏я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров׳‏ям, зверніться до лікаря.