Лікарські трави: правила збору та застосування

Здоров'я
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

HOCHU.ua вирішив познайомити своїх читачів з лікувальними властивостями деяких рослин і дерев. Звичайно ж, описати всі дари природи ми навряд чи зможемо - адже це колосальний обсяг інформації, гідний сторінок кількох томів енциклопедії. Але ознайомити з тим, що може дати світ, який нас оточує, нам точно під силу!

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Дія лікувальних рослин на організм

Related video
Лікарські трави: правила збору та застосування - фото №1

Лікувальних рослин кілька сотень і кожна з них певним чином впливає на організм людини. Ось деякі їхні впливи (у дужках вказано лише кілька рослин, з яких роблять відвари, настої або препарати):

  • лікують від алкогольної залежності (золототисячник, копитень, чебрець повзучий);

  • містять антибіотики (сік цибулі ріпчастої і часнику, листя, бруньки і сік липи, листя подорожника тощо);

  • збуджують апетит (корінь цикорію та кульбаби, сік алое, насіння кмину, плоди та олія мигдалю, вино з листя розмарину тощо);

  • вгамовують біль (трава ромашки, м'яти перцевої, звіробою, материнки і меліси; коріння і листя петрушки, трава і корінь селери, липовий цвіт тощо);

  • дезінфікують (часник, корінь редьки, листя щавлю тощо);

  • дають потрібні організму вітаміни (цибуля ріпчаста, ягоди шипшини, горобини та чорної смородини, листя берези та ревеню, хвоя сосни, кора дуба, корінь моркви тощо);

  • є глистогінними (насіння гарбуза, ягоди суниці, корінь валеріани, пиття меду як чаю тощо);

  • зупиняють кров (трава грициків і звіробою, листя кропиви, шишки сосни тощо);

  • стерилізують (листя подорожника, трава звіробою, мед (пити, як чай))послаблюють (квіти бузини чорної, корінь моркви, вода від квашених ягід брусниці тощо);

  • зміцнюють (трава м'яти перцевої; бруньки, хвоя і смола сосни; листя щавлю кислого, мед (пити як чай), ванни з мелісою тощо);

  • регулюють місячні (трава меліси, свіжий сік алое, насіння петрушки, цвіт пижма, трава кропиви тощо);

  • регулюють обмін речовин (корінь женьшеню, трава меліси, листя смородини, листя волоського горіха, трава кропу, ягоди і трава суниці тощо);

  • зберігають молодість (ягоди чорниці, пилок сосни тощо);

Також рослини можуть чинити жовчогінну, відхаркувальну, жарознижувальну та потогінну дію, знижувати кров'яний тиск, регулювати роботу шлунково-кишкового тракту й печінки, спричиняти й зупиняти блювоту, знімати спазми, судоми й набряки, збуджувати, тонізувати тощо.  Багато різноманітних ліків готують саме з рослин.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Загальні правила збирання та сушіння

Лікарські трави: правила збору та застосування - фото №2

Збирати рослини для лікувальних цілей найкраще в суху і ясну погоду. Бруньки збирають ранньою весною, в період набрякання і до їх розпускання. Наприклад, соснові бруньки зрізають із гілок ножем, а дрібніші (березові) зрізають разом із гілками. Сушать їх, розстеляючи тонким шаром, а після сушіння гілки обмолочують або обривають бруньки руками.

Траву і квіти збирають під час цвітіння, коріння - восени, коли в'яне надземна частина рослини, або ранньою весною, коли стебла і листя цих рослин тільки починають відростати. Плоди та насіння збирають після їх повного дозрівання.

Звісно ж, бувають і винятки з правил, тому, якщо збираєтеся заготовлювати ту чи іншу рослину, перед її збиранням, обов'язково почитайте про неї якомога більше.

Сушать рослини в спеціальній сушарці або на вулиці в тіні, а також у добре провітрюваних місцях (на горищах). Коріння перед сушінням найчастіше обмивають. Коріння деяких рослин (наприклад, лопуха) лише очищають від землі щіткою і перед сушінням зазвичай розрізають уздовж.

Зберігають висушені рослини в паперових пакетах. Термін придатності зберігання для трав - один рік, для коренів, плодів і насіння - два роки і навіть більше. Приміщення для зберігання має бути сухим і прохолодним.

Місячні фази та збір рослин

Лікарські трави: правила збору та застосування - фото №3

Якщо глибше вивчати вплив планет на рослини, то можна дізнатися, що всі рослини діляться на групи, кожною з яких керує певна планета сонячної системи.

Наприклад, рослини Сонця (безсмертник, звіробій, соняшник тощо) ростуть на відкритих місцях. Вони яскраві, сухі, квітучі, круглі, жовтого або золотистого кольору. Ці рослини активізують процеси в організмі, підвищують кров'яний тиск, посилюють ріст волосся, прискорюють дозрівання наривів, підбадьорюють, підвищують тонус організму і зміцнюють імунітет.

А ось рослини Місяця (лотос, латаття, ромашка аптечна тощо) містять багато соків, у них потовщені стебла й листя, вони з неяскравим забарвленням і часто з несильним запахом. Квіти в них білі. Вважається, що місячні рослини добре вбирають у себе хвороби.

Від впливу планети залежить і час збирання рослини (фаза Місяця, час доби). Ми даємо лише загальну рекомендацію: кореневища, коріння і коренеплоди краще збирати в першій і третій фазі Місяця. Друга і четверта ж сприятливі для збору наземних частин рослин. Третя фаза (після повного місяця) - найкраща для сушіння рослин.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті HOCHU.ua, має винятково інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо приймання тих чи інших препаратів, може давати лише фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

Раніше ми також розповідали, чи дійсно треба пити по 1,5 літра води на день. Цій експертній думці можна довіряти на всі 100%.