Як приготувати вдома "ліки від 99 хвороб": рецепт, яким користувалися ще наші прабабусі

Здоров'я
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

У наш час в аптеці можна придбати ліки практично від усіх хвороб. Деякі препарати досить дорогі, інші ж мають цілком демократичну ціну. Проте багато людей досі звертаються до народної медицини і “секретних” рецептів, якими користувалися ще наші прапрадіди. Сьогодні розповімо про один із таких - так звані “ліки від 99 хвороб”.

Що таке “ліки від 99 хвороб” і з чого вони готуються

Звіробій - це унікальна лікарська рослина, яка має багато корисних властивостей. Раніше в народі його називали “ліки від 99 хвороб” і використовували при лікуванні різноманітних захворювань різних систем організму. Докладніше про сонячні квіти звіробою розповідає фітоблогерка Олена Стьопіна .

Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Звіробій звичайний (Hypericum perforatum), який у народі ще називають прозірник, чертоган, червона трава або молодецька кров - це багаторічна рослина зі стеблами висотою 40-80 см (до 1 м) та розгалуженням у верхній частині. Він росте у луках, степах, на узліссі та в галявинах, у чагарниках і навіть в горах. Загалом - досить поширений в Україні. Можна вирощувати звіробій і у власному саду. Має яскраво-жовті квіти, зібрані в суцвіття. Однією з відмінностей цієї рослини від інших є яскрава фіолетова фарба, що залишається на руках після розчавлювання бутонів. Цвіте звіробій звичайний з травня по серпень.

Саме з цієї рослини готуються так звані “ліки від 99 хвороб”, каже фітоблогерка. Весь секрет полягає у складі звіробою: він містить до 13% дубильних речовин, близько 1% флавоноїдів, ефірну олію (0,2-0,3%), смолисті речовини (17%), каротин, аскорбінову кислоту (до 140 мг), вітамін РР та інші вітаміни. Саме завдяки такому складу рослина може допомогти при лікуванні різних недуг.

Лікувальні властивості звіробою

Як приготувати вдома "ліки від 99 хвороб": рецепт, яким користувалися ще наші прабабусі - фото №1

У давнину говорили про те, що при потраплянні в організм звіробій сам знаходить “слабкі” місця і лікує там, де це найбільш необхідно. Настої звіробою раніше пили, аби зберегти бадьорість і здоров'я, каже Олена Стьопіна. Саме тому травники часто рекомендували вживати його при швидкій стомлюваності та виснажливій роботі.

Крім того, наші предки кидали гілочки звіробою у сиру воду, щоб попередити ризик захворювань на дизентерію та інші хвороби. А ще звіробоєм лікували порізи  та опіки, просто пережовуючи квіти й наліплюючи їх на рану.

Лікувальна дія рослини обумовлена багатогранним складом. Перший і головний компонент - вітамін Е, що захищає організм від вільних радикалів. Вітамін А цілюще впливає на шкіру, покращує зір, допомагає боротися з вірусами, підвищує імунітет. Вітамін С відновлює пружність хрящів, зміцнює суглоби, перешкоджає зародженню ракових клітин в організмі. Рутин забезпечує міцність судин,

- говорить фітоблогерка Олена Стьопіна.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Окрім того, за її словами, дубильні речовини служать як справжній дезінфектор - вони прискорюють загоєння ран і знімають запалення. А фітонциди, які ще називають рослинними антибіотиками, також мають протимікробну дію.

Застосування звіробою у медицині

На сьогодні, як і в давнину, трава звіробій широко застосовується при лікуванні захворювань різних систем організму: травної, серцево-судинної, нервової, кровоносної. Застосовують цю рослину і в стоматології, для лікування шкірних захворювань та суглобів, застуди, а ще - в косметології.

► Травна система

Звіробій активізує травлення, покращує секрецію травних соків і має жовчогінні властивості. Також уповільнює перистальтику кишечника, використовується проти глистових інвазій, нормалізує обмін речовин. Відвари зі звіробою часто використовують при гастриті, діареї та різних хворобах печінки, нирок, жовчного міхура й сечовивідних шляхів.

► Нервова система

Трава звіробій сприяє відновленню функцій нервових волокон, заспокоює нерви та знімає напругу. Його додають в деякі заспокійливі. Також цю рослину застосовують для полегшення ПМС і при клімаксі.

► Серцево-судинна і кровоносна система

Ця лікарська рослина знімає спазми судин, нормалізує роботу серця і кровообіг в цілому. Завдяки кровоспинним властивостям, широко застосовується звіробій звичайний і при лікуванні ран, в тому числі і після хірургічного втручання.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

► Простудні захворювання і стоматологія

Рослина може знімати запалення слизових оболонок, тому її застосовують при лікуванні органів дихання та для стоматологічних проблем (фарингіт, грип, бронхіт, пневмонія, гінгівіт тощо). Крім того, цей компонент можна знайти у препаратах, які лікують запалення жіночої статевої системи.

► Суглоби

Звіробій застосовується і при лікуванні захворювань суглобів: він знімає запалення та зменшує набряки. Зовнішнє застосування цієї рослини дозволяє зміцнити стінки капілярів, прискорити загоєння порізів й подряпин.

► Шкірні захворювання та косметологія

Ним лікують опіки та різні шкірні захворювання, в т.ч. й запалення на шкірі, використовують для швидшого загоєння ран. Відвар звіробою застосовують при боротьбі з гнійничковими захворюваннями, також його додають до ванни для полегшення симптоматики при алергії.

Гарно зарекомендувала себе ця рослина і в косметології: власниці жирної шкіри, які застосовують засоби з додаванням звіробою, відмічають звуження пор та покращення вигляду шкіри загалом. Використовують її і для приготування тоніків для обличчя. Більш того, є засоби зі звіробоєм, які покращують якість засмаги. Знайти цю рослину можна і в складі деяких шампунів: вона робить волосся густішим і навіть допомагає боротися з облисінням.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Шкода від трави звіробій: побічні дії, кому не можна її застосовувати

Як приготувати вдома "ліки від 99 хвороб": рецепт, яким користувалися ще наші прабабусі - фото №2

Застосовуючи звіробій, треба пам'ятати, що в його складі є отруйні речовини, наголошує фітоблогерка. У великих кількостях ці речовини можуть посилювати світлочутливість і сприяти підвищенню артеріального тиску. Саме тому звіробій протипоказаний при гіпертонічній хворобі.

При лікуванні травами потрібно точно дотримуватися дозування і проводити всі процедури лише під контролем фахівця. При передозуванні цією рослиною можливі поява нудоти, головні болі й навіть кропив'янка. Не рекомендується використовувати цю рослину одночасно з прийомом антидепресантів та антибіотиків.

Також медики попереджають, що тривале застосування звіробою може викликати низку побічних ефектів. Можливе, зокрема, зниження потенції та передчасна еякуляція у чоловіків. Крім того, специфічна властивість звіробою підвищувати сприйнятливість шкіри до ультрафіолету означає, що засмагу на час лікування краще скасувати.

Протипоказанням до вживання звіробою є вагітність та годування грудьми, адже він містить компоненти, які провокують інтенсивні скорочення матки й можуть спровокувати викидень. А ще препарати на основі цієї лікарської рослини підвищують тиск, що також небезпечно як для матері, так і для плоду. Для немовляти грудне молоко матері, яка вживає настоянки чи ліки на основі звіробою, буде гірким; можливі також побічні реакції з боку травного тракту дитини.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Як приготувати “ліки від 99 хвороб” зі звіробою

Секретом приготування олії, яку називають “ліками від 99 хвороб” і якою користувалися ще наші прабабусі, ділиться сайт “На пенсії” . Для цього потрібно:

  • 2 жмені подрібнених квіток звіробою висипати в пляшку з широкою шийкою зі світлого скла.

  • Залити 1 л оливкової або звичайної рафінованої олії.

Як приготувати вдома "ліки від 99 хвороб": рецепт, яким користувалися ще наші прабабусі - фото №3
  • Пляшку закрити пергаментом та обв’язати тканиною.

  • Виставити пляшку на сонячне місце на 4 тижні, щодня струшуючи.

  • Олія поступово набуде пурпурово-червоного кольору. Тоді її треба буде злити в пляшку з темного скла і зберігати у прохолодному місці - до 1 року. Це максимальний її термін придатності.

Як приготувати вдома "ліки від 99 хвороб": рецепт, яким користувалися ще наші прабабусі - фото №4

Щодо застосування, то звіробійну олію (“ліки від 99 хвороб”) можна використовувати для розтирання при болях у суглобах, м’язах і хребті, а також при забоях, розтягуваннях, для лікування ран, порізів та опіків. Однак пам’ятайте, що без консультації з лікарем таким самолікуванням займатися не варто!

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

Раніше ми розповідали, як пити алкоголь влітку, щоб не було набряків . Виявляється, є всього одна важлива умова, яка все вирішує.