Отруєння консервацією: які закрутки можуть бути небезпечними і що робити, якщо з’їли "не те"

Здоров'я
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Влітку існує чималий ризик заразитися ботулізмом. Ця небезпечна хвороба може призвести як до значного погіршення самопочуття, так і до смерті інфікованого, якщо вчасно не надати йому медичну допомогу. І припри те, що багато людей вважають, наче інфікуватися можна лише з’ївши рибу або неякісне м’ясо, це зовсім не так.

Як зауважують у Центрі громадського здоров'я МОЗ України, стати причиною ботулізму може і домашня консервація. Причому йдеться про консерви не тільки м’ясні та рибні, а й звичайні мариновані огірочки, грибочки та інші закрутки. Як перевірити якість продукту, щоб не інфікуватися, і що робити, якщо уникнути цього все ж не вдалося - HOCHU.ua докладно розповідає у цій статті.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Згідно зі статистикою за 2022 рік, яку наводить ЦГЗ, найчастіше торік українці заражалися ботулізмом, вживаючи м’ясні консерви, в’ялену й солону рибу, грибні й традиційні овочеві консерви. Загалом потягом 10 місяців захворіли 79 людей, 4 випадки виявилися летальними.

Перші симптоми ботулізму і коли вони проявляються?

Отруєння консервацією: які закрутки можуть бути небезпечними і що робити, якщо з’їли "не те" - фото №1
Фото: Яворів інфо

Фахівці наголошують, що перші симптоми ботулізму можуть з’явитися вже за 2 год після вживання зараженої їжі. Однак частіше всього від моменту зараження до перших проявів, на які людина зверне увагу, проходить від 12 до 24 годин. А іноді трапляється і так, що погіршення самопочуття фіксують лише на 4 добу.

Головні симптоми ботулізму:

  • короткочасні ознаки враження травної системи (нудота, блювання, діарея), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);

  • підвищена стомлюваність та м’язова слабкість (в т.ч. ураження м’язів шиї та кінцівок);

  • порушення близького зору — ви добре бачите предмети, але не можете читати текст;

  • сильно виражена сухість у роті;

  • людині важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або взагалі пропадає);

  • запаморочення.

Отруєння консервацією: які закрутки можуть бути небезпечними і що робити, якщо з’їли "не те" - фото №2
Фото: ЦГЗ МОЗ України
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Як вберегтися від ботулізму?

Тут все дуже просто. Фахівці поділилися основними порадами, які легко запам’ятати:

  1. Не їжте закрутки, яким більше 1 року.

  2. Не купуйте  з рук консерви та інші продукти, приготовані вдома іншими людьми.

  3. Постарайтесь відмовитись від вживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби.

  4. Не їжте ті продукти, в якості яких ви сумніваєтесь, і не споживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик харчових отруєнь, а це:

  • роздуті банки;

  • банки зі здутими кришками;

  • банки, з яких щось витікає;

  • нещільно закриті банки;

  • банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах.

Що робити при серйозному харчовому отруєнні та підозрі на ботулізм?

Якщо ви чи ваші близькі мають перелічені вище симптоми, негайно викликайте “швидку”, закликають фахівці. Саме вчасне звернення за допомогою значно підвищує ваші шанси не увійти до списку летальних випадків зараження ботулізмом.

Втім, доки чекаєте на медиків, не гайте часу й самі. Експерти радять  промити шлунок підсоленою водою та зробити очисну клізму теплою кип’яченою водою.

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали, як визначити, хто тебе покусав. Є щонайменше 14 видів укусів, які треба вміти розрізняти, щоб правильно боротися з неприємними наслідками і не зробити гірше.