Осінь, застуда та грип: лікарка Уляна Вернер розповіла, як допомогти собі у період сезонних хвороб
Що ми перше згадуємо, коли думаємо про осінь? Звісно ж, це теплі светри, гарячий чай, жовті та помаранчеві барви природи. Дехто навіть будує окремі плани на осінь. Але ж не тільки приємні моменти приходять нам на думку: застуда та грип навряд чи входить у ваші осінні плани, але вірогідність провести кілька днів у ліжку завжди зберігається.
Про те, як вберегтись у сезон грипу та ГРВІ спеціально для HOCHU.ua розповіла лікарка та health-експертка Уляна Вернер. З цими простими порадами ви зможете мінімізувати ризики захворіти, а якщо така неприємність вас все ж таки не омине, то принаймні знатимете, як швидше повернутися у форму!
Як підготуватись до сезону ГРВІ та знизити ризик захворювання?
Підготовка до сезону гострих респіраторних вірусних інфекцій, таких як грип і ГРВІ, дійсно може допомогти знизити ризик захворювання. Експертка має кілька порад, які можуть допомогти у цьому.
Уляна Вернер
Health Expert
Перш за все, я рекомендую подумати про вакцинацію від грипу. Це один з найефективніших способів захисту. Просто зверніться до свого лікаря або в клініку і запитайте, коли найкращий час для вакцинації.
Також важливо дотримуватися особистої гігієни. Регулярно мийте руки теплою водою і милом протягом не менше 20 секунд, особливо після контакту з іншими людьми або поверхнями, які використовують багато людей. Якщо зараз немає змоги помити руки, використовуйте антисептик для рук, який містить не менше 60% спирту.
Уникайте контакту з хворими, якщо це можливо. Не відвідуйте громадські місця, якщо ви самі заразилися.
А тепер - про підвищення імунітету
Важливо правильно харчуватися, регулярно займатися фізичною активністю, відпочивати та уникати стресів, говорить лікарка. Це все може покращити вашу імунну систему та допомогти організму боротися з інфекціями.
- зауважує Уляна Вернер.
Чи можна застудитись від переохолодження або перебування на протягу?
Застуда, або гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), виникає через інфекцію вірусами, а не через переохолодження чи тривале перебування на протязі, пояснює health-експертка. Основні віруси, які викликають застуду, це різні види риновірусів та коронавіруси.
Проте, за її словами, переохолодження і тривале перебування на протязі можуть знизити наш імунний захист та збільшити вразливість до інфекцій, включаючи ГРВІ. Кровопостачання до слизових оболонок дихальних шляхів зменшується, коли ми довго перебуваємо в холоді, і це може зробити наші дихальні шляхи більш вразливими до вірусів.
Також тривале перебування в закритих приміщеннях з іншими людьми збільшує ризик зараження вірусами, бо інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, коли хтось, хто хворий, кашляє або чхає.
- ще раз наголошує медик.
Тобто загалом холод і тривале перебування на протязі не спричиняють застуду, але можуть збільшити ризик зараження вірусами, якщо не дотримуватися профілактичних заходів та не дбати про своє здоров'я.
Як лікувати застуду та коли варто приймати антибіотики?
Застуду зазвичай лікують вдома самостійно. Тут важливо пам'ятати, що ГРВІ спричиняють віруси, а не бактерії. Саме тому й лікування має бути відповідним, говорить Уляна Вернер.
Насамперед хворій людині важливо відпочивати, пити багато рідини (наприклад, теплої води, чаю або супу). Також гарячий чай з медом і лимоном може допомогти з полегшенням симптомів. Проте, якщо з'явився біль чи жар, то можна приймати засоби, які містять ацетамінофен (парацетамол) або ібупрофен. Важливо дотримуватися рекомендацій щодо дозування, яка вказана в інструкції, зауважує експертка.
Також, якщо застуда супроводжується мокрим кашлем, можуть допомогти препарати, що розріджують слиз і полегшують його виведення з легень. У випадках коли носові ходи забиті або набряклі, корисними можуть бути засоби для зменшення набряку та знеболювальні краплі або спреї.
Щодо антибіотиків, то:
- пояснює health-експертка Уляна Вернер.
Якщо симптоми тривають довше кількох днів, погіршуються або виникають інші медичні питання, краще звернутися до лікаря. Він зможе визначити, чи потрібно призначати антибіотики або надати інші рекомендації для лікування.
Якими продуктами можна прискорити одужання?
За словами лікарки, є кілька сезонних продуктів, які допоможуть вам швидше відновитися та підтримати імунну систему:
-
Гарбуз є відмінним джерелом вітаміну A, який підтримує здоров'я шкіри та слизових оболонок. Вітамін A також сприяє розвитку білих кров'яних клітин, які борються з інфекціями. Ви можете додати гарбуз до різних страв або подавати як самостійну страву у запеченому вигляді.
-
Яблука багаті вітаміном C, який сприяє зміцненню імунітету та захищає організм від інфекцій. Поміркуйте про вживання яблук у своєму раціоні, а також використовуйте їх для приготування соків та салатів.
-
Волоський горіх містить антиоксиданти та омега-3 жирні кислоти, які мають протизапальні властивості та сприяють зміцненню імунітету. Вони також можуть допомогти знизити ризик серцевих захворювань. Додавайте волоський горіх до сніданків, салатів або вживайте як перекус протягом дня.
-
Броколі та цвітна капуста теж містять вітамін С, який підтримує імунну систему та допомагає боротись с запаленням. Можете додавати капусту до супів або приготувати її на пару.
-
Шпинат та капуста кале можуть підвищити рівень антиоксидантів та бета-каротину в організмі, що підтримує імунну функцію. Вони також багаті вітаміном K, який допомагає зміцнити кістки.
Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.
Раніше ми розповідали про 10 занять, які можуть продовжити вам життя на кілька років. За словами вчених, треба витрачати всього по 10 хв на день, аби досягнути бажаного результату.
Головне фото: freepik