Що нам потрібно, щоб бути здоровими? Нутриціолог назвав продукти, які мають бути у кожної людини в холодильнику
Їжа — це не лише задоволення смакових рецепторів, але й найкраще джерело енергії та будівельний матеріал для організму. Насичена вітамінами, мінералами та поживними речовинами, їжа сприяє зміцненню імунітету, покращенню функцій мозку та підтримці оптимального фізичного стану. Тож не дивно, що ця тема правильного харчування хвилює багатьох людей. В цьому матеріалі ми поділимося з вами списком продуктів, які мають бути у кожному холодильнику.
Відомий нутриціолог Катерина Крупкіна розповіла в нещодавньому інтерв'ю Раміні Есхакзай про те, які продукти мають бути в холодильнику людини, яка хоче бути здоровою. За словами експерта, правильне харчування — це не нудно. Свій раціон не тільки можна, а й потрібно робити різноманітним.
Які продукти мають бути в холодильнику здорової людини?
-
Декілька видів круп — гречка, вівсянка, рис та будь-які інші
-
Овочі (декілька видів)
-
Фрукти (декілька видів)
-
Декілька видів білка — м'ясо, яйця, риба, бобові, туфи
-
Декілька видів жирів (тваринних та рослинних) — сир, авокадо, горіхи
Експерт наголошує на тому, що у нас має бути вибір, адже різноманітне харчування — це дуже важливо. Ми не тільки їмо, щоб в нас була енергія. Ми себе поповнюємо поживними речовинами: вітамінами, мікроелементами. Нам це потрібно, щоб бути здоровими.
— говорить Катерина.
Нутриціолог також радить звернути увагу на "кольорові зони" фруктів та овочів та додати хоча б один продукт з кожної кольорової зони до свого раціону. Наприклад, з фіолетової — виноград, з помаранчевої — апельсин, з зеленої — ківі, з білої — банан.
— додає нутриціолог.
Важливо: вся інформація медичної тематики, розміщена на сайті HOCHU.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема прийому тих чи інших препаратів, може давати лише фахівець. Якщо у вас проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.
Також раніше нутриціолог розповів про емоційний голод та його вплив на людину. Якщо їжа починає перетворюватися на постійне джерело задоволення, тоді вона замінює приємне спілкування, радість від роботи, приємність від хобі.