Всесвітній день боротьби з гепатитом: класифікація, лікування та поради експертів

Здоров'я
Дарія Кириленко

Дарія Кириленко

Редактор стрічки новин

Щороку 28 липня у світі відзначається день боротьби з гепатитом. Ця дата була заснована для підтримки людей, які страждають на проблеми із печінкою: запалення, рубцювання, цироз або рак. Зазвичай причиною гепатиту є вірус, але часто проблему провокують і інші інфекції, а також — алкоголь, деякі медикаменти і аутоімунні захворювання.

Проблема гепатиту досі є однією із найпоширеніших у світі. Як класифікують цю хворобу, чи можна її вилікувати, і як попередити захворювання, пише phc.org.ua.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Всесвітній день боротьби з гепатитом

Щороку від гепатиту гине кожна третя людина у світі, а це — біля 1 мільйона людей. Кожен дванадцятий живе з хронічною інфекцією гепатиту В або С.

Перший Міжнародний день боротьби з вірусними гепатитами був засновний у 2008 році. Метою створення такої дати було підвищення обізнаності про симптоми, діагностику, профілактику і лікування цієї хвороби.

До причин захворювання та розвитку гепатитів відносять самі віруси гепатиту, токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати), медикаменти і аутоімунні захворювання.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Всесвітній день боротьби з гепатитом: класифікація, лікування та поради експертів - фото №1

Які є типи вірусних гепатитів

Медики визначили 5 типів вірусного гепатиту: А, В, С, D і Е. Вони відрізняються, але однаково провокують захворювання печінки. Наприклад, гепатит В і С спричиняє розвиток запалення печінки. Це, у свою чергу, переходить в цироз або рак печінки.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Як діагностувати вірусний гепатит

  • астеновегетативний синдром — слабкість, швидка втома, апатія і дратівливість

  • диспепсичний синдром — нудота чи блювання, діарея, болі в животі

  • зміна кольору сечі — потемніння, сеча кольору пива, а також знебарвлення калу;

  • пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер

  • підвищення температури тіла

Всесвітній день боротьби з гепатитом: класифікація, лікування та поради експертів - фото №2

Гостра інфекція також може мати і безсимптомний перебіг, або ж легкі клінічні прояви. Це залежить від індивідуальних особливостей організму та ступеня тяжкості хвороби.

Розрізняють і позапечінкові прояви гепатиту: артрит, поліміозит, синдром Шегрена, васкуліти, синдром Рейно та вузликовий періартеріїт.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Як лікується вірусний гепатит

При будь-якій підозрі на гепатит, зверніться до сімейного лікаря. Лише він після ряду аналізів зможе визначити ступінь пошкодження печінки та тяжкість перебігу і призначити лікування.

Аби уникнути зараження, медики рекомендують дотримуватися правил особистої гігієни, вживати термічно оброблену їжу, мити овочі, фрукти, ягоди і зелень і кип’ятити воду.

Також проти гепатиту є вакцини, однак не від всіх типів. Наприклад, майже у 100% людей за місяць імунітет виробляє захисні тіла проти гепатиту А. Виробники рекомендують 2 дози вакцини для тривалішого захисту, о буде діяти впродовж 5–8 років після вакцинації.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Головний засіб профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Що ж стосується гепатиту С, то його можна лише профілактувати, тому що вакцину ще не винайдено.

Всесвітній день боротьби з гепатитом: класифікація, лікування та поради експертів - фото №3

Засоби профілактики від гепатиту С:

  • застосування бар’єрних контрацептивів

  • користування засобами разового та індивідуального призначення, а саме: шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала, зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи тощо.

  • користування засобами індивідуального захисту: рукавички, окуляри, фартухи тощо

  • користування стерильними інструментами багаторазового призначення

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Нагадаємо, раніше ми писали про те, як правильно заїдати стрес. Дієтолог розповіли, що можна підгризати, аби стало краще і при цьому не шкодило здоров'ю.

Фото: Freepik